SSL ilk ortaya çıktığında çoğunlukla sadece IT profesyonellerinin önemsediği ve anladığı bir güvenlik protokolüydü. Günümüzde ise SSL sadece bir güvenlik protokolü olmanın çok ötesine geçmiş durumda. Pazarlamacılar ve iş geliştiricileri artık SSL ürünlerine iyice aşina olmuş durumda ve SSL’i müşterilerin güvenini kazanma, güvenli işlem gerçekleştirilebilmesini sağlama, marka imajını geliştirme ve web sitelerinin arama sıralamalarında üstlerde yer alması gibi konularda önemli bir çözüm olarak kullanıyorlar. SSL artık her web sitesine entegre edilmesi gereken güçlü bir pazarlama aracı konumunda.

Bu yüzden web sitesi geliştiricilerinin, e-ticaret platformu sağlayıcılarının ve diğer bulut tabanlı hizmet sağlayıcılarının SSL’i müşterilerine bir hizmet olarak sunmaya başlamaları gerekiyor.

SSL’i hizmetinize eklemenin size ve müşterilerinize kazandırdıkları ise şunlardır:

1) İş Modelinizi Geliştirmesi

Bir hizmet sağlayıcısı olarak iş modeliniz büyük ihtimalle müşterilerinizin müşteri kazanımını ve internet satışlarını arttırma amacı etrafında şekillenmektedir.

Müşteri kazanımı web sitelerinin güven faktöründen doğrudan etkilenir. Güvenilirliği ve itibarı arttırmak daha fazla müşteri kazanılmasını sağlar. Bir web sayfasını ziyaret eden kişiler o sayfaya güvenip güvenemeyeceklerini bilemiyorlarsa o sitenin sahibi müşterilerini, potansiyel müşterilerini ve nihayetinde şirketlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya demektir. Web sayfalarına SSL güvenliğini entegre etmek ziyaretçileri o sayfaların ve o sayfada yapılan işlemlerin güvenli olduğu konusunda ikna edici olur.

Sitenize SSL entegre etmek müşterilerinizin sitelerine HTTP’leri varsayılan olarak ekleyerek ziyaretçi güvenini ve müşteri kazanım oranlarını arttırmalarını sağlar. Kullanıcıların %84’ünün veri güvensiz bir bağlantı üzerinden gönderilirse satın alma işlemini durdurdukları tespit edilmiştir. Müşteri güvensizliği her yıl sayıları artan online tehditler ve oltalama saldırıları nedeniyle iyice artmış durumda. Güvenlik artık günümüz dijital ekonomisinde bir lüks değil, bir gereklilik halini aldı. Online hizmetler müşteri güvenini kazanmak için mutlaka SSL’i ve güvenlik göstergelerini teşvik etmeli.

2) Müşterilerinizin Arama Sıralamalarında Daha Üstte Yer Almasını Sağlaması

Her hizmet sağlayıcı müşterilerinin arama sıralamalarında daha üstte yer almalarını sağlamayı hedefler. SSL Google’ın arama sıralaması algoritmasında doğrudan bir rol oynar. Google iki sene önce ilk kez tüm siteleri ziyaretçilerinin bilgilerini SSL sertifikalarıyla güvence altına almasını teşvik eden bir sıralama göstergesi olarak HTTPS kullanımının başladığını duyurmuştu. Hatta sitenin kişisel bilgileri toplayıp toplamadığına bakmaksızın, SSL sertifikası olan siteleri ödüllendirmek için “HTTPS Everywhere” adında bir inisiyatif başlatmıştı.

SSL sertifikaları ile kullanıcı davranışı verileri (tıklama oranı, tek sayfalık ziyaret oranı, sayfada geçirilen süre vs.) arasında pozitif bir korelasyon olduğu ve Google’ın bu korelasyonu sıralamalar için bir gösterge olarak kullandığı varsayılabilir.

SSL’in ziyaretçi güvenini arttırdığını, ziyaretçi güveninin ise müşteri kazanım oranlarını, tek sayfalık ziyaret oranlarını ve sayfada geçirilen süreleri doğrudan etkilediğini bildiğimiz için web sitelerinde SSL entegrasyonunun SEO sıralamasında daha üstlerde yer almasını sağladığını da rahatlıkla öne sürebiliriz.

Önde gelen arama ve içerik performansı platformlarından biri olan Searchmetrics SSL’in sıralamalar üzerindeki etkisi üzerine bir çalışma gerçekleştirmişti. Bu çalışmada SSL sertifikası olan sitelerin SEO görünürlüğü anlamında olumlu kazanımları olduğu görüldü. Çalışmada belirli bazı domainler incelenmiş ve bu domainlerin SEO görünürlüklerini SSL kriptolaması sayesinde kazandığı çıkarımı yapılmıştı.

Yapılan son açıklamalara göre SSL sertifikası olmayan siteler tarayıcılar (Mozilla Firefox, Google Chrome, İnternet Explorer, Opera, Safari) tarafından güvensiz olarak işaretlenecek!

Arama motorlarının almış olduğu karara göre SSL sertifikası, sitelerin arama sıralamalarına pozitif olarak etki edecektir. Siz de sitenize SSL sertifikası istiyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz.

SSL Sertifikası kurulumu ve site içi optimizasyonu kısa bir süre için sadece 75 TL!